win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 56

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Efpalinos
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Αναρτ.
    235
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    97
    Αρχεία

    Λήψεις
    17
    Ανέβασε
    38

    Προεπιλογή

    Τα οράματα είναι ένας τελικός στόχος, η αρχιτεκτονική μια επιστήμη & τέχνη μαζί, ένα σύνθετο "εργαλείο" που πρώτα από όλα εκφράζει κάποια οράματα (όπως κάνει και η τέχνη) αλλά παράλληλα βρίσκει και πρακτικές λύσεις σε πραγματικά προβλήματα και επιπλέον δίνει κάποιες δυνατότητες να επιτευχθούν ορισμένα οράματα (πχ. ε΄να όμορφο, λειτουργικό σχολείο, γειτονιά, πόλη, κλπ).

    Σωστά προτείνεις μια διαφοροποίηση στους τρόπους έκφρασης ενός οράματος. Ένας αρχιτέκτονας καθηγητής κάποτε μας είπε σε μια κουβέντα, "θέλετε να αλλάξετε το κόσμο?.. γράψτε βιβλία, γίνετε συγγραφείς", θέτοντας με αυτό το τρόπο τους περιορισμούς της αρχιτεκτονικής σε μια παρέα φιλόδοξων και ονειροπόλων φοιτητών.

    Υψηλά ιδανικά και οράματα μπορούν να εκφραστούν σχεδόν από το κάθε τι που κάνει ένας άνθρωπος - δηλαδή παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος, η τεχνική, η έκφραση κουλτούρας και όχι απλά μόνο το "εργαλείο" ή τελικό αποτέλεσμα. Από την άλλη η αρχιτεκτονική έιναι ένα πολυσύνθετο "εργαλείο" που έχει πολλές δυνατότητες. Σκέψου αυτές τις διαφοροποιήσεις: Ακρόπολη των Αθηνών - Μυκήνες, PC του 80 και PC σημαρινό, μπουζούκι και συμφωνική ορχήστρα, παραδοσιακό σπίτι στο Πήλιο - κατοικία του Α. Κωνσταντινίδη, βάρκα - αεροπλάνο, κλπ. Ακόμη να προσθέσω πως τα υψηλά οράματα μπορεί να είναι και τα φαινομενικά ποιο ταπεινά και αντιθέτως. Το φως και ο χρόνος είναι πάντα οι καλύτεροι και αυστηρότεροι κριτές.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Structur
    Εγγραφή
    23.11.2009
    Αναρτ.
    57
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Efpalinos, εγω δεν εχω καταλαβει τπτ απο αρχιτεκτονικη.

    Πες μου σε παρακαλω κανενα βιβλιο να μπω στο θεμα.

    Εχω παρει , Ching: Form, Space and Order , Analysing architecture, Atlas of novel tectonics, informal και καποια ακομη για να "εισαχθω" στη θεωρια της αρχιτεκτονικης και "θεωρια" δεν βλεπω!

    --Μη μου πεις για οικοδομικη τεχνολογια, αυτη την καταλαβα (ανηκει και αυτη σε αυτο που λεμε αρχιτεκτονικη?).

    --Επισης δεν θελω coffe-table βιβλια γιατι δεν εχω προφανως την ικανοτητα να "παιρνω ιδεες" απο εκει. Αυτο το να παιρνω ιδεες παλι, εγω δεν μπορεσα να το κανω ποτε.

    Κατι χειροπιαστο. Πχ το 101 things... , το εχω και αυτο και δεν μπορω να πω οτι με "φωτισε". Υπαρχει τιποτα σε στυλ 1+1 κανουν 2?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Structur : 26.11.2009 στις 21:29

Παρόμοια θέματα

  1. Προστέγασμα ή αρχιτεκτονική προεξοχή
    Από το μέλος demikok στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.02.2020, 22:13
  2. Αμοιβή και εντολή πληρωμής ΜΟΝΟ για Αρχιτεκτονική Μελέτη
    Από το μέλος tsomek στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.10.2014, 20:30
  3. Κατατακτήριες εξετάσεις για αρχιτεκτονική. Ποιο φροντιστήριο;
    Από το μέλος sodel στη θεματική κατηγορία Προπτυχιακά & Μεταπτυχιακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.01.2012, 19:50
  4. Σεμινάριο: Πράσινο σε στέγες & δώματα -Βιοκλιματική Αρχιτεκτονική, Αθήνα, 20.01.2010
    Από το μέλος pbark στη θεματική κατηγορία Επιμόρφωση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.01.2010, 08:32
  5. Έκθεση: (& διάλεξη) Αφιέρωμα στην Νορβηγική αρχιτεκτονική, Αθήνα, 15.12.2009-10.01.2010
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Επιμόρφωση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.12.2009, 19:01

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •